kina koroanvirus

Свет

Сè повеќе земји воведуваат ограничувања за патниците од Кина поради корона вирусот

А1он
Властите ширум светот воведуваат или размислуваат за ограничувања за патниците од Кина, бидејќи бројот на случаи на Ковид-19 во земјата се зголемува по олеснувањето на
Свет

СЗО бара од Кина точни и реални податоци за заразени со коронавирусот

А1он
Светската здравствена организација (СЗО) бара од Кина да обезбеди точни и реални податоци во вистинска временска рамка за епидемиолошката состојба во земјата со оглед на
Свет

Корона се шири во Кина, болничкиот персонал во Шангај се подготвува за „трагична битка“

А1он
Болницата во Шангај му порача на својот персонал да се подготви за „трагична битка“ со Ковид-19 бидејќи очекува половина од 25 милиони луѓе во градот
Свет

Кина целосно вакцинираше над една милијарда жители против Ковид-19

А1он
Кинеската Влада денеска соопшти дека целосно се вакцинирани повеќе од една милијарда луѓе во земјата против Ковид -19, односно над 70 проценти од нејзиното население.
Свет

Кинески град ќе ги вакцинира сите 300 илјади жители за пет дена поради 16 нови случаи на зараза

А1он
Во кинеската провинција Јунан се појави ново жариште на епидемија со Ковид-19 по што властите најавија дека за пет дена ќе го вакцинираат целото население
Свет

Заболените со Ковид-19 од Вухан сведочат: И по шест месеци чувствуваат дел од симптомите

А1он
Коронавирусот беше првично откриен во Вухан во декември во 2019 година. Вурусот се прошири низ целиот свет, предизвика стравична пандемија која речиси ја блокираше планетата.
Свет

Кина ја даде првата дозвола за вакцина против ковид на „Синофарм“

А1он
Кина, со одредени услови, ја одобри за употреба својата прва вакцина против коронавирус, изработена од државната фармацевтска компанија „Синофарм“. Одобрението, објавено денеска од Заедничкиот механизам