Сè повеќе земји воведуваат ограничувања за патниците од Кина поради корона вирусот

Од:

Властите ширум светот воведуваат или размислуваат за ограничувања за патниците од Кина, бидејќи бројот на случаи на Ковид-19 во земјата се зголемува по олеснувањето на правилата за „нулта ковид“. Земјите наведуваат недостаток на информации од Кина за варијантите и се загрижени за бранот на инфекции. Кина ги отфрли критиките за нејзините податоци за Ковид и рече дека очекува идните мутации да бидат потенцијално посериозни.

Соединетите држави ќе воведат задолжителни тестови за Ковид-19 на патниците од Кина почнувајќи од 5 јануари. На сите патници со авион на возраст од две години и постари ќе им треба негативен резултат од тестот најдоцна два дена пред поаѓањето од Кина, Хонг Конг или Макао.

Центрите за контрола и превенција на болести, исто така, објавија дека граѓаните на САД треба да размислат за патување во Кина, Хонг Конг и Макао. Од 5 јануари, Обединетото Кралство ќе бара од патниците да се тестираат негативно за Ковид пред да заминат од Кина, објави Министерството за здравство.

Франција ќе бара од патниците од Кина да достават негативен резултат од тестот помалку од 48 часа пред поаѓањето, соопштија министерствата за здравство и транспорт. Почнувајќи од 1 јануари, Франција, исто така, ќе спроведе случајни PCR тестови по пристигнувањето на некои патници од Кина, рече владин претставник.

Патниците од Кина до Австралија ќе мора да поднесат негативен тест за ковид од 5 јануари, рече австралискиот министер за здравство Марк Батлер, придружувајќи им се на другите нации кои воведоа слични ограничувања како што се зголемува бројот на случаи во Кина.

Индија наложи негативен извештај за тестирање на ковид за патници кои доаѓаат од Кина, Хонг Конг, Јапонија, Јужна Кореја и Тајланд, рече министерот за здравство. Патниците од овие земји ќе бидат ставени во карантин доколку покажат симптоми или ако тестираат позитивно.

Според канадските власти, според канадските власти, патниците кои летаат за Канада од Кина мора да бидат негативни на тестот за коронавирусот најдоцна два дена пред поаѓањето, приклучувајќи им се на другите земји кои воведоа такви ограничувања.

Јапонија ќе бара негативен тест при пристигнувањето за патниците од континентална Кина. Оние кои ќе бидат позитивни ќе мора да бидат ставени во карантин седум дена. Новите гранични мерки за Кина стапија на сила на 30 декември на полноќ. Владата, исто така, ќе ги ограничи барањата на авиокомпаниите за зголемување на летовите до Кина.

Италија нареди антигенски брисеви и секвенционирање на вируси за сите патници од Кина. Главниот аеродром во Милано, Малпенса, веќе започна со тестирање на патниците кои пристигнуваат од Пекинг и Шангај.

„Оваа мерка е од суштинско значење за да се обезбеди надзор и откривање на можните варијанти на вирусот за да се заштити италијанското население“, рече министерот за здравство Орацио Скилачи.

Шпанија ќе бара негативен тест за ковид или доказ за целосна вакцинација против болеста од патници од Кина, изјави тамошната министерка за здравство Каролина Даријас. Мароко ќе воведе забрана за пристигнување на луѓе од Кина, без разлика на нивната националност, од 3 јануари за да спречи нов бран на инфекција со коронавирус, објави Министерството за надворешни работи.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Морнарицата објави снимка: Кинески брод му го попречи патот на американски разурнувач

19 лица загинаа во лизгање на земјиштето во Кина

Ана Ололовска

ВИДЕО: Кинески борбен авион опасно се приближи до американски, Пентагон ја објави снимката

Ана Ололовска

Кинески научник: Можно е пандемијата да започнала со истекување на вирусот од лабораторија

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Првиот кинески патнички авион C919 го направи првиот комерцијален лет

Кина ги повика странските мисии да ја отстранат пропагандата од објектите: Се мисли на украинските знамиња