Заболените со Ковид-19 од Вухан сведочат: И по шест месеци чувствуваат дел од симптомите

Од:

Коронавирусот беше првично откриен во Вухан во декември во 2019 година. Вурусот се прошири низ целиот свет, предизвика стравична пандемија која речиси ја блокираше планетата. Сега светот е во фаза на вакацинација, но научниците и натаму го истражуваат коронавирусот.

Стручњаците утврдиле дека три четвртини од луѓето кои биле хоспитализирани поради Ковид-19 и по шест месеци чувствуваат дел од симптомите.

Студијата е направена во Вухан, а објавена во стручниот магазин „The Lancet“. Во неа учествувале 1733 пациенти отпуштени од болница во Вухан. Анализата е направена од јануари до мај минатата година.

Научниците објаснуваат дека најчестите симптоми кои пациентите ги пријавиле и по шест месеци се замор, слабост во мускулите и проблеми со спиењето.

Дури 76 проценти од учесниците во анкетата пријавиле дека по прележувањето на коронавирусот и натаму имаат дел од симптомите. 63 проценти пријавиле дека чувствуваат замор и мускулна слабост, а 26 посто рекле дека имаат проблеми со спиењето.

„Со оглед на тоа што ковид е нова болест дури сега почнуваме да сфакаме некои од долготрајните последици по здравјето на пациентите“ – вели професрот Бин Цао од Националниот центар за респираторна медицина, еден од истражувачите во студијата.

Тој објаснува дека со истражувањето е нагласена потребата за долготрајна нега на пациентите по излегувањето од болница, особено на оние кои боледувале од тежок облик на инфекцијата.

Би можело да ве интересира

Од почетокот на годината, смртноста од Ковид-19 е намалена за 95 отсто

Се појавија нови информации за потеклото на короната: СЗО бара Кина да ги објави

Катерина Павлова-Николовска

СЗО до Американците: На која основа тврдите дека коронавирусот дошол од лабораторија

Ана Ололовска

Сè повеќе земји воведуваат ограничувања за патниците од Кина поради корона вирусот

СЗО бара од Кина точни и реални податоци за заразени со коронавирусот

Корона се шири во Кина, болничкиот персонал во Шангај се подготвува за „трагична битка“

Горан Наумовски