izlozba

Култура

Отворена изложбата „Македонија памети. Никогаш да не се заборави!“

А1он
Во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите во Македонија денеска беше отворена изложбата „Македонија памети. Никогаш да не се заборави!“, подготвена по повод 80-годишнината од
Култура

Македонскиот КИЦ во Тирана промовираше млади сликари од двете земји

А1он
Во македонскиот Културно-информативен центар во Тирана во петокот е отворена заедничка изложба на млади сликари од Албанија и Северна Македонија. Од Министерството за култура информираа
Култура

Археолошката изложба „Првите кралеви на Европа“ на 31 март во Чикаго

А1он
Претставници од институциите, од Управата за заштита на културно наследство, координаторот на проектот Гоце Наумов и министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска во Битола ќе
Култура

По повод 8 Март, отворена изложба „Иднина е женски род“ во Ист Гејт Мол

А1он
На Меѓународниот ден на жената, евроамбасадорот Дејвид Гир, сопругата на претседателот Стево Пендаровски, Елизабета Ѓоргиевска и Моника Сандри, вршител на должноста постојан координатор на ОН,
Култура

Свечено отворање на изложбата „Париски рефлексии 2“ по повод месецот на Франкофонијата

А1он
Националната галерија во соработка со Францускиот институт во Скопје, во рамките на активностите по повод месецот на Франкофонијата, го најавува второто продолжение на изложбата под
Македонија

Од денес до 3-ти март во младински центар „Матично“ изложба на студентски трудови за нова општинска зграда

А1он
Во рамки на предметот Архитектонско студио 5.2, од денес започнува изложбата на трудови на студенти од факултетот „Зграда на општинската администрација“, која наредните денови ќе