ime

Македонија

Пред Владата е поставена таблата со новото уставно име

Кристијан Ландов
На фасадата од Владата е поставена таблата со новото име на државата, Република Северна Македонија. Натписот е преведен на три јазици, македонски, англиски и албански.
Македонија

Лавров: Спорот за името оживеа кога САД одлучи Македонија да влезе во НАТО

А1он
Русија најверојатно ќе го признае новото име на Македонија, кое ќе го договорат Скопје и Атина, изјави шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, за време
Македонија

Хојт Ји: Постои политичка волја за решавање на спорот за името и во Скопје и во Атина

А1он
Постои политичка волја за решавање на спорот за името и во Скопје и во Атина, смета американскиот заменик-помошник државен секретар, Хојт Брајан Ји. – Мислам
Македонија

Хојт Ји: Расположението за решавање на спорот со името е на највисоко ниво

А1он
Расположението за решавање на спорот со името е досега на највисоко ниво и најблиску до изнаоѓање решение, смета високиот претставник на Стејт департментот Хојт Ји,
Македонија

МакБорба: За Владата прифатлив предлогот на Нимиц, бараат враќање на опозицијата во Собрание

А1он
„ЕУ и САД притискаат опозицијата да се врати во Парламент за да се реши спорот со името“, објави МакБорба, повикувајќи се на извори блиски до
Македонија

Нимиц: Владата во Атина е многу искрена по прашањето за спорот со името

А1он
Посредникот во македонско-грчкиот спор околу името Метју Нимиц се сретна денеска со шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос. Нимиц рече дека владата во Атина е
Македонија

(ВИДЕО)Зеќири:Oваа коалиција не решава туку создава нови проблеми

А1он
По заклучокот на Советот на министри на Европската унија, по кои Македонија повторно остана пред вратите на Европа, НДП на Руфи Османи смета дека актуелната