glasen tekstilec

Македонија

Ампева: „Гласен Текстилец“ даде бесплатна правна помош на 5369 работници

А1он
Бесплатна правна помош за 5369 работници даде „Гласен текстилец“ во изминатиот период од 365 денови, истакна Кристина Ампева од „Гласен Текстилец“. Таа посочи дека оваа
Економија

Ампева: Основан е нов синдикат „Гласен Синдикат за работниците“

А1он
– Претседателката на Здружението „Гласен Текстилец“, Кристина Ампева денеска информираше дека е основан нов синдикат „Гласен Синдикат на работниците” кој, како,што вели, во иднина ќе
Економија

„Гласен Текстилец“ има примено над 2.000 преставки за исплата или неисплата на К-15

А1он
„Гласен Текстилец“ до денеска има примено над 2.000 претставки од работници во приватниот секор за нецелосна исплата или воопшто не им е исплатен регрес за
Економија

„Гласен Текстилец”: Носењето на измените на Законот за работни односи пораз за работниците, синдикатите и за нас како организација

А1он
Работното време на коридорите 8 и 10д кое „Гласен Текстилец“ пред само неколку месеца го оспори пред Уставен суд, а тој суд го оцени како
Економија

„Гласен Текстилец“: Предлог-измените во Законот за работни односи на штета на работниците

А1он
Пратениците да не гласаат за измените и дополнување на Закон за работни односи, кои се однесуваат за изградбата на Коридорите 8 и 10д, порача на
Економија

„Гласен текстилец“ ќе го оспори Законот за недела неработен ден

А1он
Класична манипулација е законот недела неработен ден за работниците, оцени Кристина Ампева од „Гласен текстилец“-Штип, кое како здружение низ годините бараше и е иницијатор за
Економија

„Гласен текстилец“ со отворено писмо од македонските пратеници бара да се донесе петтиот сет мерки

А1он
Здружението „Гласен текстилец“ од Штип денеска испрати отворено писмо до пратениците во Собранието во кое бара од нив под итно да се донесе петтиот пакет
Економија

Текстилниот сектор пред колапс, работниците на принуден одмор, се чека петтиот сет мерки

А1он
Над 6 000 текстилни работници во земјава минатата недела се испратени дома, на колективен одмор, кој ќе им трае две недели. Бизнис секторот оваа одлука,
Економија

„Гласен Текстилец“: Во пандемијата, правата на текстилните работнички се уназадени

А1он
Пандемијата удри врз работничките права во текстилниот сектор. Една година нема напредок, туку напротив се отиде неколку чекори наназад, оцени Кристина Ампева од „Гласен Текстилец“.
Македонија

Ампева: Работничка од Куманово ја доби првата кривична пресуда за кршење права во корона-криза

А1он
Работничка од приватен сектор во Куманово ја доби првата кривична пресуда за кршење на работнички права за време на корона-кризата, соопшти Кристина Ампева од „Гласен