g20

Економија

Бизнис заедницата од Г-20 повика да се обезбеди одржување на сегашниот економски раст

А1он
Претставниците на деловната заедница на државите од Г-20 стравуваат дека тековниот економски раст што се случи откако пандемијата стивна може да биде бесмислен без координирана
Свет

Климатските промени, енергетската криза, пандемијата на коронавирус меѓу најважните теми на Самитот на Г-20

А1он
Лидерите на земјите од Групата 20 , кои денеска и утре во Рим првпат ќе се сретнат лично од почетокот на пандемијата, ќе разговараат за
Свет

Г20 за вакцинација на 70 проценти од светското население до средината на 2022

А1он
Министрите за финансии и за здравство од 20-те најголеми светски економии (Г20) денеска нагласија дека сакаат 70 отсто од светското население да се вакцинира против
Свет

На самитот на Г20 во Рим светските лидери ќе преземат обврска глобалното загревање да остане во рамките на 1,5 степени Целзиусови

А1он
Лидерите на Г20 претстојниов викенд ќе признаат дека се потребни итни чекори за да се одржи целта за ограничување на глобалното затоплување на 1,5 степени
Свет

Министрите за трговија на Г-20 ветија праведна распределба на вакцините против Ковид-19

А1он
Министрите за трговија на Г-20 вчера се обврзаа дека ќе промовираат „праведна распределба“ на вакцините против Ковид-19, особено со укинување на „ограничувањата за извоз“, и
Свет

Министрите од Г-20 не успеаја да се договорат за поамбициозни климатски цели

А1он
Министрите од Г-20 одговорни за климата, енергетиката и животната средина на состанокот во Неапол не успеаја да се договорат за поамбициозни цели во спроведувањето на
Економија

САД загрижени поради мутациите на коронавирусот кои може да го загрозат закрепнувањето на светската економија

А1он
САД се многу загрижени поради делта мутацијата и новите варијанти на коронавирусот што може да се појават и да го загрозат закрепнувањето на светската економија,