Во Рим почнува Самит на Г-20 за култура

Од:

Во Рим денеска почнува Самитот за култура на 20 најразвиени земји во светот.

– Културата е одличен инструмент за дијалог помеѓу различни народи, традиции и цивилизации и е моќен мотор за хармоничен и одржлив раст на нациите. Дури и во моменти кога се се дели и оддалечува, земјите секогаш можат да остават отворен прозорец за дијалог за културата, истакна италијанскиот министер за култура Дарио Франческини.

На Самитот ќе се разговара за неколку теми како што се заштита и реставрација на културни добра, илегалниот пазар на антиквитети и уметнички предмети, едукација на младите луѓе и отворање на музеите за јавноста откако беа затворени поради пандемијата со Ковид-19 .

Покрај 40 делегации, на Самитот во Рим ќе учествуваат претставници на УНЕСКО, Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), Советот на Европа, Медитеранската унија, Интерпол и други.

Свеченото отворање ќе биде во Римскиот Колосеум.

Би можело да ве интересира

Марио Драги свикува итен самит на Г-20 посветен на ситуацијата во Авганистан

Ана Ололовска

Министрите од Г-20 не успеаја да се договорат за поамбициозни климатски цели

Ана Ололовска

САД загрижени поради мутациите на коронавирусот кои може да го загрозат закрепнувањето на светската економија

Ана Ололовска

Г20 ја одобри глобалната даночна реформа

Ана Ололовска

Министрите за надворешни работи на Г-20 ќе разговараат за стратегијата против пандемијата

Ана Ололовска

Г20: Светската економија покажува знаци на закрепнување

Ана Ололовска