g20

Свет

Руска амбасадорка: Путин ќе присуствува на самитот на Г-20 во Индонезија

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин има намера да присуствува на годинашниот самит на Г-20 во Индонезија, изјави руската амбасадорка во островската држава Људмила Воробјова, спротивно на
Свет

Полска предложи на САД Русија да биде исклучена од Г20

А1он
Полска денеска соопшти дека предложила на американските претставници Русија да биде исклучена од групата Г20 големи светски економии и дека тој предлог добил позитивен одговор.
Свет

Шефот на ОЕЦД го поздрави даночниот Договор одобрен на Самитот на Г-20

А1он
Генералниот секретар на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) Матијас Корман изјави дека меѓународниот договор за универзално оданочување на мултинационалните компании, поддржан на самитот
Свет

Г-20: Италија се залага за рамноправен развој и мултилатерален пристап

А1он
Како претседавач со Г-20, Италија се стреми кон порамномерен и правичен развој и се залага за мултилатерален пристап за решавање на глобалните проблеми, изјави премиерот
Економија

Бизнис заедницата од Г-20 повика да се обезбеди одржување на сегашниот економски раст

А1он
Претставниците на деловната заедница на државите од Г-20 стравуваат дека тековниот економски раст што се случи откако пандемијата стивна може да биде бесмислен без координирана