donald tramp

Свет

Франција нема да ги прифати европските џихадисти

А1он
Франција за сега нема да го исполни барањето на американскиот претседател Доналд Трамп, европските сојузници да ги прифатат исламистичките борци од Сирија, туку поединечно ќе
Свет

Трамп ќе употреби ветo ако Конгресот гласа против ѕидот кон Мексико

А1он
Американскиот претседател, Доналд Трамп подготвен е првпат да употреби вето ако Конгресот биде против неговата објава за вонредна состојба долж границата со Мексико. Тоа го
Свет

Абе го предложил Трамп за Нобелова награда по барање на Вашингтон

А1он
Јапонскиот премиер Шинѕо Абе го номинирал американскиот претседател Доналд Трамп за Нобелова награда за мир во минатата есен, откако тоа било побарано од САД. Според
Свет

Трамп: Европа да ги прими назад заробените борци на ИД и да им суди

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп истакна дека САД бараат од европските сојузници да „примат назад повеќе од 800“ борци на Исламска држава, кои се заробени во
Свет

Шенахан се уште не утврдил колку пари ќе му даде на Трамп за изградба на ѕидот

А1он
Вршителот на должност министер за одбрана на САД, Патрик Шенахан изјави синоќа дека се уште не утврдил колку финансиски средства од Пентагон ќе пренасочи за
Свет

Први тужби против Трамп заради ѕидот кон Мексико

А1он
Тројца фармери од државата Тексас и една организација за заштита на природата поднесоа први тужби против одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп да објави вонредна
Свет

(ВИДЕО) Трамп за вонредната состојба: Сите знаат дека ѕидовите функционираат

А1он
Претседателот Доналд Трамп прогласи национална вонредна состојба на границата Мексико, во обид да обезбеди повеќе пари за својот долг ѕид, спроведувајќи широка интерпретација на неговите
Економија

Државниот долг на САД достигна рекордни над 22 трилиони долари

А1он
Државниот долг на САД достига рекордно ниво од над 22 трилиони долари, соопшти американското Министерство за финансии. Според Министерството, првапат во историјата државниот долг на