dksk

Македонија

ДКСК ќе поведе постапка за разрешувањето на директорот на Агенцијата за планирање на просторот

А1он
Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) на денешната јавна седница донесе одлука да отвори предмет за поднесениот приговор од страна на Љупчо Георгиевски за
Македонија

Антикорупциска: Зврлевски сега не може да се разреши

А1он
Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) вчера испратила мислење до Собранието на РМ во врска со седницата за разрешување на Марко Зврлевски. Антикорупциска смета дека
Македонија

Демант од Државната комисија за спречување на корупција

А1он
ДКСК реагира и испрати демант на соопштението на невладините организации, кој го објавуваме во целост. „Државната комисија за спречување на корупцијата реагира и ги осудува
Македонија

Одговор на организациите под прогон на изјавата на првиот антикорупционер Тантуровски

А1он
„Дали со изјавата антикорупционерот Игор Тантуровски укажува за работа на Антикорупциската комисија за партиски цели? Шестмесечните контроли на Управата за јавни приходи и Финансиската полиција
Македонија

ДКСК: Јавна опомена за Соња Каркалашева за судир на интереси

А1он
„Државната комисија за спречување на корупцијата постапувајќи по предмет од областа на судирот на интереси констатира состојба на судир на интереси кај лицето Соња Каркалашева
Македонија

ДКСК: Основани претставките против Спасовски и СДСМ

А1он
Антикорупциската комисија оцени дека се основани претставките поднесени од МВР против министерот за внатрешни работи за кршење на одредбите од членот 8а од Изборниот законик