cuk

Македонија

ЦУК: Новите врнежи од дожд ќе влијаат на водотеците, се очекува покачување на водостоите на реките

А1он
„Според најавите добиени од Управата за хидрометеролошки работи, под влијание на влажна и постудена воздушна маса за време на претстојниот викенд ќе има врнежи од
Видео Македонија

(ВИДЕО) Буџаку: Бојаровски мисли дека ако ме оцрни ќе стане директор на ЦУК

А1он
ЦУК доби благодарница од Џајка, јапонската асоцијација за помош во кризи и тоа е одговорот на прашањето дали во ЦУК се вработени професионалци или непрофесионалци,
Видео Македонија

(ВИДЕО) Бојаровски: Буџаку за ручеци трошел по 40 илјади денари, а нема за плати за вработените

А1он
Во поглед на злоупотребите, евидентно е дека постојат од страна на в.д. директорот на Центарот на управување со кризи, Агрон Буџаку и неговиот кабинет. Додека
Македонија

Награда за ЦУК на прославата на роденденот на јапонскиот цар

А1он
Јапонската амбасада вечер ќе го одбележи 84-тиот роденденот на царот Акихито, кој е национален ден на Јапонија. На свеченоста Јапонската агенција за меѓународна соработка (JICA
Македонија

ЦУК: Пожарите во Македонски Брод целосно изгаснати

А1он
Пожарите во општина Македонски Брод, каде има прогласено кризна состојба, во атарот на селата Волче, Заград, Растеж, Здуње, Близанско и Грешница се изгаснати, информираше денеска
Македонија

ЦУК: Пожарите во кризниот и други региони се локализирани и под контрола

А1он
Пожарите во кризниот и други региони во Македонија се локализирани и под контрола, информираат од Центарот за управување со кризи на РМ во извештајот за
Македонија

ЦУК: Изгаснати најголем дел од пожарите што беа активни

А1он
По врнежите кои од утрово ја зафатија територијата на земјата, најголем дел од пожарите кои беа активни се изгаснати, информираат од Центарот за управување со
Македонија

ЦУК: Пожарот околу манастирот Трескавец ставен под контрола

А1он
Нов активен шумски пожар од денеска има над селото Богојци, општина Струга, додека пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и
Македонија

Соработка во намалувањето на ризиците од катастрофи меѓу ЦУК и јапонската агенција ЈИЦА

А1он
Центарот за управување со кризи (ЦУК) и Агенцијата за меѓународна соработка на Јапонија-JICA денеска потпишаа заеднички документ како основа за импементација на Проектот за градење