crna gora

Регион

Клинтон: Ја поддржуваме Црна Гора на патот кон ЕУ и НАТО

А1он
Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска порача дека Вашингтон ќе продолжи да ја поддржува Црна Гора на патот кон полноправно членство во ЕУ и НАТО.
Регион

Ѓукановиќ: Солана ми се закануваше со истраги

А1он
Лидерот на Демократската партија на социјалистите, Мило Ѓукановиќ, изјави дека високиот претставник Хавиер Солана, своевремено, вршел пртисок врз него, велејќи му дека постојат одредени истраги
Регион

Оставка на црногорскиот шеф на дипломатијата

А1он
Милан Роќен, шефот на црногорската дипломатија си поднесе оставка на функцијата. Роќен го стори тоа, само неколку дена откако Црна Гора ги започна пристапните преговори