Парламентарни избори во Црна Гора на 14 октомври

Од:

Парламентарните избори во Црна Гора ќе се одржат на 14 октомври, одлучи денеска шефот на државата Филип Вујановиќ.

dobivaj vesti na viber

Тие ќе бидат деветти од воведувањето на повеќепартискиот систем во Црна Гора, односно трети по прогласувањето независност во 2006 година.

Според одлуката за распишување избори, рокот за доставување изборни листи за пратеници до Државната изборна комисија почнува од 20 август, а завршува на 19 септември.

Вујановиќ за 14 октомври распишал и локални избори во Никшиќ, Будва и Котор.

Членките на црногорската владејачка опозиција Демократската партија на социјалистите (ДПС) и Социјалдемократската партија (СДП) повторно заедно ќе настапат на парламентарните избори. На тој начин владејачката коалиција во Црна Гора ќе го продолжи „политичкиот брак“, кој трае веќе 14 години.

Од друга страна, и понатаму е отворено прашањето за опозицискиот настап на изборите, бидејќи најсилната опозициска партија Социјалистичката народна партија (СНП) се уште не донела конечна одлука.

Би можело да ве интересира

Горивата во Црна Гора најевтини во регионот

А1он

„Вијести“: Уапсен директорот на црногорската Управа за приходи и царини Раде Милошевиќ

Ана Ололовска

Црна Гора протера уште 28 странски државјани поради соработка со странски служби

Црна Гора протерува уште шестмина руски дипломати

ВИДЕО: Бомбаш од Подгорица убиен во престрелка со полицијата, пукал на нив кога дошле да го апсат

А1он

Црна Гора: Старото парламентарно мнозинство потпиша иницијатива за разрешување на Ѓукановиќ

Ана Ололовска