cavusoglu

Свет

Чавушоглу: Неопходен е нов процес на проширување на ЕУ

А1он
Шефот на турската дипломатија Мевљут Чавушоглу на денешниот Самитот на НАТО во Букурешт изјави дека границите на Европска Унија треба да се прошират од Балканот
Свет

Чавушоглу: Руските барања мора да бидат исполнети за житото да стигне таму каде е потребно

А1он
Барањата на Русија мора да бидат исполнети за житото да стигне до оние на кои им е потребно, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут
Свет

Чавушоглу: Анкара е за укинување на правото на вето во Советот за безбедност на Обединети нации

А1он
Анкара се залага за укинување на правото на вето во Советот за безбедност на Обединетите нации, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу
Свет

Чавушоглу: Ерменија да престане да го провоцира Азербејџан

А1он
Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу денеска ја повика Ерменија да „престане да го провоцира“ Азербејџан. – Ерменија треба да престане со своите провокации и
Свет

Чавушоглу ја предупреди Грција да не влегува во „авантури”

А1он
Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу ја предупреди Грција за последиците во случај на „авантура на сметка на другите“. „Ако се впуштите во авантури
Регион

Чавушоглу: Анкара не поставува услови за разговори со Дамаск

А1он
Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави дека Турција не поставува предуслови за дијалог со Дамаск и оти преговорите со сириската Влада треба да
Регион

Чавушоглу: Шведска сè уште не и испорачала на Турција осомничени за тероризам

А1он
Шведска сè уште не и испорачала на Турција осомничени за тероризам, иако минатиот месец потпиша договор со кој Анкара треба да го укине ветото за
Македонија

Османи во Анкара на средба со Чавушоглу

А1он
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи во рамките на официјалната посета на Република Турција, оствари средба со својот хомолог, Мевљут Чавушоглу. Посетата се случува во
Свет

Блинкен со благодарност до Чавошоглу за поддршката на Турција кон Украина

А1он
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска разговараше со турскиот министер за надворешни работи, Мевљут Чавушоглу, при што ја истакна осудата за однапред планираната, неиспровоцирана и