ban

Култура

In memoriam aкадемик Стефан Воденичаров, поранешен претседател на БАН

А1он
Академик Стефан Воденичаров, претседател на Бугарската академија на науките во периодот 2012-2016 година и член надвор од работниот состав на Македонската академија на науките и
Култура

Совет за македонски јазик: Изданието на БАН е најобичен памфлет со низок стил

А1он
Овој материјал претставува најобичен памфлет со што се прави обид за попречување на афирмацијата на македонскиот јазик во меѓународни рамки, особено во НАТО и во
Uncategorized

С. Македонија ќе реагира на ставот на БАН, Договорот со Бугарија е потпишан на македонски и бугарски јазик

А1он
Република Северна Македонија ќе реагира на ставот на Бугарската академија на науките (БАН) дека македонскиот јазик е дијалект на бугарскиот јазик. Властите во земјава најпрво
Македонија

Таки Фити: Ставот БАН за македонскиот јазик не го поддржуваат сите бугарски академици

А1он
Актуелниот претседател на МАНУ Таки Фити денеска изјави дека ќе разговараат со колегите од Бугарската академија на науките (БАН) околу нивниот став дека Повелбата за
Македонија

Заев: Очекувам Бугарија да го надмине и реши прашањето за македонскиот јазик

Кристијан Ландов
Премиерот Зоран Заев вели дека Бугарија не е на чисто со признавањето на македонскиот јазик, а очекува соседната држава да го надмине ова прашање и
Македонија

Институт за македонска литература: Со ставот на БАН се негира македонскиот национален идентитет

А1он
Институтот за македонска литература преку соопштение најостро реагира по повод ставот на Бугарската академија на науките (БАН) дека македонскиот јазик „не постои“, т.е. дека е
Македонија

БАН: Повелбата за македонскиот јазик содржи неточни и прифатливи позиции

А1он
Повелбата за македонскиот јазик што ја усвои МАНУ содржи неточни и неприфатливи позиции, кои им штетат на односите меѓу двете соседни земји, се наведува во
Македонија

Фити: МАНУ и БАН покажаа дека може да се соработува со научни аргументи и факти

А1он
Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија не е обичен билатерален, туку договор од посебно значење, зашто јасно ја искажува решеноста на
Македонија

МАНУ и БАН ќе формираат меѓуакадемиска група за Договорот за добрососедство

А1он
Во рамките на редовната соработка меѓу Македонската академија на науките и уметностите и Бугарската академија на науките, во посета на МАНУ, денес, престојуваше делегација на