avmu

Македонија

АВМУ: Информацијата како јавно добро – тема на Светскиот ден на слобода на печатот

А1он
Обезбедување економска одржливост на медиумите, креирање механизми за обезбедување транспарентност на интернет-компаниите и унапредување на капацитетите за медиумска и информативна писменост кои им овозможуваат на
Македонија

Анализа: Медиумите во изборната кампања во 2020 година покажаа тежнеење за промоција на мажите

А1он
Медиумското покривање на изборната кампања за предвремените парламентарни избори во 2020 година покажа забележително тежнеење кон промоција на мажите – кандидати за пратеници и машкиот
Македонија

АВМУ: Финансиска поддршка за надомест на средствата за дозвола за Радио и ТВ емитување

А1он
Советот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, врз основа на Одлуката на Владата од петтиот пакет економски мерки со која се обезбеди финансиска
Македонија

АВМУ: Нападите врз новинарите се апсолутно неприфатливи

А1он
Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги најостро го осудува нападот и попречувањето на работата на новинарите за време на вчерашните протести против пресудата за
Македонија

МАН: Собранието да ги избере новите членови во советите на МРТ и на АВМУ преку постоечкиот закон

А1он
Македонската асоцијација на новинари (МАН) не е изненадена од обидот на власта за партиска контрола врз медиумите во Македонија и со загриженост го следи процесот
Македонија

АВМУ: Политичарите да се воздржат од омаловажување, дискредитирање и етикетирање на новинари

А1он
Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го осуди однесувањето на пратеникот и лидер на политичката партија Левица, професор Димитар Апасиев кон новинарките Габриела Димковиќ
Македонија

Дезинформациите дополнителен проблем во справувањето со и заштита од Ковид-19

А1он
Постои наплив на дезинформации чиј интензитет се зголемува во зависност од актуелните случувања. Во трката за ексклузивност и поголема публика, повеќето држави, меѓу кои и
Македонија

АМВУ ги осуди заканите на директорката на Агенцијата за европски образовни програми кон А1он

А1он
Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги осудува заканите со тужба од страна на директорката на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност
Македонија

Течат роковите за регистрација во ДИК и за ценовници за платено политичко рекламирање

А1он
Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) ги информира медиумите дека почнаа да течат роковите за регистрација во Државната изборна комисија и за доставување
Македонија

АВМУ: Македонските телевизии лани работеле со загуба

А1он
Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ја изработи Анализата на пазарот на аудио и аудиовизуелни медиумски услуги за 2019 година според која вкупните приходи