agencija za vrabotuvanje

Македонија

Кривична пријава за раководителка во АВРМ, потрошила службени 10.000 евра за лични потреби

А1он
Кривична пријава против лицето С.А.(36), раководител во Центар за вработување при АВРМ, денеска поднесе Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал (ОСОСК) до ОЈО
Македонија

ДЗР со неповолно мислење за вистинитоста и објективноста на финансискиот извештај на Агенцијата за вработување

А1он
Изразивме неповолно мислење за вистинитоста и објективноста на финансискиот извештај и за усогласеноста со законската регулатива, упатства и воспоставени политики, се наведува во Ревизорскиот извештај
Економија

За еден месец регистрирани нови над 900 невработени лица, во Агенцијата евидентирани 159608

А1он
Бројот на невработени лица на крајот на февруари според евиденцијата на Агенцијата за вработување изнесува 159608 лица што е за 927 лица повеќе во однос
Економија

„Шанса за сите“, промовиран Оперативниот план за активни мерки за вработување

А1он
За Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот за 2021 година обезбедени се милијарда 516 милиони денари
Економија

Од денеска продолжува редовното пријавување на невработените лица во Агенцијата за вработување

А1он
Сите невработени лица од денеска треба да продолжат со редовното пријавување на секои 30 дена, за активните баратели на работа, односно на секои шест месеци,
Економија

АВРМ: Исплатени околу 65 милиони денари за 6.933 невработени лица

А1он
Агенцијата за вработување денеска изврши исплата на средства за 6.933 невработени лица корисници на паричен надоместок согласно Законот за вработувањето и осигурување во случај на
Uncategorized

Оперативниот план за вработување со најголем буџет досега, се очекува успешна реализација

А1он
Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување „Шанса за сите“ за 2019 година е со најголем буџет досега, а зголемен е и опфатот
Економија

Јовановска: Има средства за обуките за невработени за Б, Ц и Д категорија за возачи, се чека одлуката од судот

А1он
Има обезбедено финансиски средства за обуките за невработени лица за Б, Ц и Д категорија за возачи, но ја чекаме одлуката на судот, изјави денеска
Економија

Агенцијата за вработување ќе информира за примената на Законот за стечајци

А1он
Агенцијата за вработување денеска на прес-конференција ќе информира детално за примената на Законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизација на претпријатијата со доминантна
Видео Македонија

ВИДЕО: Четири лица од Агенцијата за вработување примале плата, а не доаѓале на работа

А1он
Буџетот на Агенцијата за вработување е оштетен за еден милион денари за примање плата на четири вработени кои не доаѓале на работа, информираше в.д. директорката