Жалгирис го назначи Јуре Здовц на функцијата главен тренер

Од:

Литванскиот кошаркарски великан Жалгирис официјално го објави назначувањето на Јуре Здовец на функцијата главен тренер на тимот.

Договорот со 54-годишниот Словенец важи до крајот на сезоната 2021/22.

Здовц го наследи Мартин Шилер, кој беше отпуштен по два порази на почетокот на новата сезона во Евролигата.

Минатата сезона, словенечкиот кошаркарски стручњак беше тренер на Метрополитан 92.

Би можело да ве интересира

Шпанија со проверени кошаркари гостува во Скопје

Ана Ололовска

Кошаркарките се комплетираа пред стартот на евроквалификациите

А1он

Миротиќ играч на месецот во кошаркарската Евролига

А1он

Србинот Лукиќ нов селектор на руските кошаркари

А1он

ФМП Академија го доби „македонското дерби“ на стартот на БИБЛ лигата

А1он

ТФТ поразен во квалификациите за ФИБА Еврокупот

А1он