Летонските кошаркари направија изненадување и ја победија Шпанија на Мундобаскетот

Од:

Кошаркарите на Летонија денеска ја совладаа селекцијата на Шпанија со 74:69 (17:16, 12:16, 18:26, 27:11), во првиот осминафинален натпревар од втората фаза на Светското првенство.

Во селекцијата на Летонија најдобри беа Дејвис Бертанс, кој постигна 16 поени, со три скока и една асистенција, додека Родионс Куруц додаде 13 поени, со осум скока.

Кај Шпанија се истакна Вили Ернангомез со 14 поени.

Би можело да ве интересира

Немирна ноќ во Берлин – тепачки меѓу навивачите на Панатинаикос и Олимпијакос

Навивачки нереди во Црна Гора: Хулигани упаднаа на теренот за време на дербито и го прекинаа натпреварот

Поради доаѓањето на Лавров, Естонија, Летонија и Литванија го откажаа учеството на Самитот во Скопјхе

Орце Костов

Балтичките земји ги затворија границите за сите руски автомобили

Српските кошаркари против Литванија во финалето на Европското првенство во Ерусалим

Лекарот на српската репрезентацијата објасни зошто му е изваден бубрег на Симаниќ

Горан Наумовски