Немирна ноќ во Берлин – тепачки меѓу навивачите на Панатинаикос и Олимпијакос

Од:

Синоќа се случи голем инцидент во центарот на Берлин.

Вечерта пред финалето на Евролигата во Берлин се судрија навивачите на Панатинаикос и Олимпијакос.

Според известувањето на грчките медиуми, како последица на овој инцидент биле пријавени 12 повредени, од кои двајца потешко, додека еден е во критична состојба, пренесува Basketnews.

Овој инцидент и германската полиција тешко го спречи, во тепачката учествувале околу 60 лица, според полицискиот извештај, дел од нив користеле бејзбол палки и шипки.

Работите да бидат уште полоши за организаторите, се очекува денеска во Берлин да пристигнат уште 5.000 навивачи на Панатинаикос.

Од 17:00 часот на програмата е натпреварот за третото место меѓу Олимпијакос и Фенербахче. Финалето на фајнл-форот е закажано за 20 часот и во него ќе се сретнат Панатинаикос и Реал Мадрид.

Би можело да ве интересира

Навивачки нереди во Црна Гора: Хулигани упаднаа на теренот за време на дербито и го прекинаа натпреварот

Српските кошаркари против Литванија во финалето на Европското првенство во Ерусалим

Лекарот на српската репрезентацијата објасни зошто му е изваден бубрег на Симаниќ

Горан Наумовски

Летонските кошаркари направија изненадување и ја победија Шпанија на Мундобаскетот

Франција е елиминирана од Светското првенство во кошарка

Евролига: Макаби има нов центар

Предраг Петровиќ