Франција е елиминирана од Светското првенство во кошарка

Од:

Кошаркарската репрезентација на Франција е елиминирана од Светското првенство во кошарка, бидејќи во неверојатна партија беше поразена од Летонија. Со поразот од Канада во првото коло значи дека немаат шанси да се пласираат – 86:88!

Во самиот финиш на натпреварот при резултат 87:86 во корист на Летонија имаа и две слободни фрлања за потврда на победата. Сепак, тие искористија само едно, па Франција ги имаше последните 10 секунди од натпреварот за да атакува на победа.

Во последните секунди топката дојде до Јабуселе, кој успеа да шутира кон кошот, но не беше прецизен, па Летонија ја прослави победата со која ги елиминираше Французите од Светското првенство во кошарка.

Би можело да ве интересира

Српските кошаркари против Литванија во финалето на Европското првенство во Ерусалим

Лекарот на српската репрезентацијата објасни зошто му е изваден бубрег на Симаниќ

Горан Наумовски

Летонските кошаркари направија изненадување и ја победија Шпанија на Мундобаскетот

Евролига: Макаби има нов центар

Предраг Петровиќ

Теодосиќ ќе го облече дресот на Црвена звезда

Предраг Петровиќ

Партизан во мајсторката ја совлада Звезда и ја освои титулата во АБА лигата

Горан Наумовски