Во Крушево налето ново првенство во параглајдерство

Од:

Во Крушево за ова лето е закажано уште едно првенств во параглајдерство, по најавата дека почнува пријавувањето за светското првенство во змејарство што ќе се одржува од 18 до 31 јули.

Според локалните власти, станува збор за „Крушево Озон опен“ (Krusevo Ozon Open), првенство во палаглајдерство кое ќе се одржува од 4 до 10 септември.

Организаторите се надеваат дека третото издание на ова првенство ќе се одржи непречено и дека ќе биде забавен и едукативен настан.

„Крушево Озон опен“ го организираат домашни параглајдинг-клубови и веќе три години носи учесници од многу европски држави.

Би можело да ве интересира

Во Крушево ќе се градат фотоволтаици, инвестиција од 5 милиони евра

А1он

Улична трка во Крушево во знак на Денот на независноста

А1он

Бочварски: Инвестираме во патната и комуналната инфраструктура во општина Крушево

А1он

Концерт во чест на Тоше Проески на „Десет дена Крушевска република“

Ниту Мицкоски нема да го слави Илинден во Крушево, ќе одел во Ташмаруништа

Кристијан Ландов

Параглајдерист од Швајцарија тешко повреден при пад во прилепско