СДСМ: Зечевиќ со млади социјалдемократи на коњички марш во Крушево

Од:

Младите социјалдемократи заедно со генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ Вардарски, утрово организираа коњички марш во Крушево по повод Илинден, се вели во соопштението од СДСМ.

„Маршот до споменикот кај месноста Слива близу Крушево, беше организиран во чест, слава и почит на македонските востаници и нивното јунаштво при одбрана на Крушевската Република. СДСМ, како државотворна партија со низа активности оддава почит и одбележувањето на 120 години од Илинденското востание и одбележување на најголемиот државен празник 2 август – Денот на Републиката“, велат од партијата.

Од таму додаваат дека „идеалите и заложбите за слобода, правда и еднаквост од Илинден 1903 и темелите на македонската државност од Илинден 1944 година, од АСНОМ, за СДСМ остануваат водилка во борбата за градење модерна, демократска, слободна држава, идна членка на ЕУ“.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Африм Гаши ја наруши секулaрноста на државата, тоа е непочитување и на Уставот

Горан Наумовски

ВМРО-ДПМНЕ: Каматната стапка на парите од Унгарија е двојно помала од еврообврзницата што ја зедоа СДСМ и ДУИ

ВМРО-ДПМНЕ ја носи Македонија во политичко и финансиско заложништво на друга држава обвинува СДСМ

СДСМ: ЗНАМ има само епизодна улога во политиката

Предраг Петровиќ

СДСМ: Силјановска нема основно познавање од областите кои се во нејзина надлежност – доброволно служење воен рок одамна постои

СДСМ: Зошто Мицкоски ја крие средбата со бугарскиот премиер Главчев?