paraglajderstvo

Спорт

Падобрански куп во прецизно слетување „Скопје 2020“

А1он
Во организација на Аероклубот Скопје во саботата се одржа Падобранскиот куп во прецизно слетување „Скопје 2020“. На натпреварот учествуваа дваесеттина падобранци кои се обидуваа да
Магазин

Вечерва отворање на 16-то Светско првенство во параглајдерство

А1он
Денес започнува 16-тото Светско првенство во параглајдерство со рекордни 49 земји учеснички од целиот свет. Свеченото отворање ќе започне во 18 часот од хотел Монтана
Спорт

Крушево со многу параглајдеристи од Европа, во тек е Крушево Озон опен

А1он
На полетувалиштето на Мечкин Камен се одвива меѓународното параглајдинг првенство Крушево Озон опен со учесници од повеќе земји од Европа. Првенството започна на 13-ти јули
Спорт

Од петтти август Светско параглајдинг првенство во Крушево

А1он
На 5-ти август започнува Светското првенство во параглајдинг со настап на групата Фолтин во градскиот парк во Крушево. Како и минатата 2018 година за Европското
Спорт

Општина Крушево организира светски куп во параглајдинг – „Пролетен меѓународен куп Крушево 2019“

А1он
Во рамките на Проектот локална и регионална конкурентност, дел од ИПА 2 програма на ЕУ, пот-проект „Кругот на адреналинот – развој на авантуристички туризам во
Спорт

Македонски параглајдеристи победници на меѓународен натпревар во Албанија

А1он
Борјан Јованоски од параглајдинг клубот „Делта“ е севкупен победник на меѓународниот натпревар во параглајдерство, дисциплина прецизно слетување, што минатиот викенд се одржа во Џирокастер, соседна
Спорт

Перник Опен 2018 – Врвни резултати за Националниот Параглајдинг тим

А1он
Голем успех на националниот параглајдинг тим на Перник Опен 2018 – Европски куп во прецизно слетување. Тие екипно освоија прво место, второто место во индивидуална