Загинатите кај Крушево се од едно семејство – мајка и дете починаа, таткото и две деца повредени

Од:

33 годишна мајка и нејзиното малолетно дете загинаа во сообраќајна несреќа која вчера се случи на патот Крушево- Кривогаштани.

Во автомобилот „алфа ромео“ со прилепски регистарски ознаки било цело семејство од прилепското село Канатларци, мајката, таткото и три малолетни деца.

Од засега непознати причини автомобилот излетал од патот.

Мајката, 33 годишна била пренесена во болницата во Прилеп, но им подлегнала на повредите.

Малолетното дете било итно препратено за Скопје, но починало по пат.

Таткото и другите две деца имаат тешки телесни повреди.

Во официјалното соопштение од МВР се вели дека несреќата се случила во 17 часот.

„На 02.08.2023 во 17.00 часот било пријавено дека на регионалниот пат Крушево-Кривогаштани, на место викано „Студена вода“, патничко возило „алфа ромео“ со прилепски регистарски ознаки, управувано од С.С.(35) од с.Канатларци, прилепско, излетало надвор од коловозот. По несреќата во Општата болница Прилеп биле пренесени сопатниците Џ.С.(33) од с.Канатларци, која во болницата им подлегнала на повредите, и малолетен сопатник кој бил препратен во Комплекс клиники „Мајка Тереза“, но при транспортот починал, а смрт констатирал лекар. Додека со тешки телесни повреди се здобил возачот и уште двајца малолетни сопатници. Извршен бил увид од увидна екипа од ОВР Крушево.“ се вели во соопштението од МВР

Би можело да ве интересира

Приведен Полјак кај езерото Треска, фатен е со голема количина лекови

Пиштол пронајден во двор во основно училиште во Тетово

24-годишна Албанка загина во тешка сообраќајка кај Ласкарци

„Порше“ излета во Аеродром, повредени пет девојки

Катерина Ѓуровски

Убиена жена во кочанското село Бели, осомничен синот

Двајца повредени при судар на локомотива и комбе кај кумановско Лопате