ВИДЕО: Надал ја однесе Шпанија во финалето на АТП Купот

Од:

Светскиот рекет број 1, Рафаел Надал уште еднаш покажа дека е исклучителен тенисер кога станува збор за излез од тешки ситуации.

По драматична битка, Шпанецот успеа да го совлада Алекс де Минор во три сета (4: 6, 7: 5, 6: 1) за да ја квалификува својата земја во финалето на АТП Купот, елиминирајќи го домаќинот Австралија.

Шпанија ќе се соочи со Србија во финалето, каде навивачите на играта со нетрпение очекуваат судир меѓу двајцата лидери на светската ранг-листа Надал и Ѓоковиќ.

Натпреварот ќе се одржи в недела.

Би можело да ве интересира

„Вимблдон“ ќе се одржи догодина, ако треба и без навивачи

Жарко Настоски

Британскиот тенисер по пораз на „Ролан Гарос“: Дури ни на куче не би му дал вакви топчиња

Ана Ололовска

Тинејџер го исфрли Гофен во првото коло на „Ролан Гарос“

А1он

Ѓоковиќ го освои Рим, стана најстариот шампион во „вечниот град“

Жарко Настоски

Халеп конечно го освои Рим, стигна до својата 22-ра титула

Жарко Настоски

Вавринка се раздели со својот тренер, со кого освои три Грен слема

Ана Ололовска