ВИДЕО: Германците до историска светска титула, Србија падна во финалето

Од:

Германија е светски првак во кошарка првпат во својата историја. Германците во финалето на Светското првенство во Манила ја совладаа репрезентацијата на Србија со 83:77 и ја освоија историската титула светски првак.

Досега највисокиот резултат на Германија на светските првенства беше бронзениот медал во 2002 година, кога тимот беше предводен од легендарниот Дирк Новицки.

По израмнетото воведно полувреме, Германија одигра одлична трета четвртина во која имаше и 12 поени предност. Србите се вратија во завршниот сегмент, го доведоа натпреварот до неизвесен финиш, но промашија неколку клучни шутеви.

Денис Шредер со 28 поени беше лидер на терманскиот состав до големиот триумф. Кај репрезентацијата на Србија најдобар поединец беше Алекса Аврамовииќ со 21 поен (16 во последната четвртина), а Богдановиќ придодаде уште 17.

Во борбата за бронза, Канада ги победи САД со 127:118.

Би можело да ве интересира

Нови тројца српски кошаркари се суспендирани од ФИБА поради учество во местење натпревари

Србија ја збриша Канада за финале на Светското кошаркарско првенство

Катерина Ѓуровски

Лекарот на српската репрезентацијата објасни зошто му е изваден бубрег на Симаниќ

Горан Наумовски

Теодосиќ избегна сериозна повреда, ќе пропушти 20 дена

А1он

Машката кошаркарска репрезентација едно место погоре на листата на ФИБА

А1он

Македонскиот братски судиски тандем Митровски испиша историја во ФИБА купот

Ана Ололовска