Србија ја збриша Канада за финале на Светското кошаркарско првенство

Од:

Српските кошаркари се пласираа во финалето на Светското првенство, по деветти пат во историјата на репрезентацијата.

„Орлите“ со фантастична партија го победија НБА тимот на Канада со 95:86 во Манила.

Богдан Богдановиќ ја предводеше Србија со 23 поен, а Огњен Добриќ постигна по 16 и Никола Милутинов, кој стигна до дабл-дабл со 10 скока.

Двоцифрен учинок имаа и Марко Гудуриќ со 12 и Алекса Аврамовиќ со 10 со спектакуларен дефанзивен настап против најдобрите играчи на Канада.

За противник во финалето, Србија ќе го чека победникот од втората полуфинална пресметка меѓу САД и Германија.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Германците до историска светска титула, Србија падна во финалето

Катерина Ѓуровски

Лекарот на српската репрезентацијата објасни зошто му е изваден бубрег на Симаниќ

Горан Наумовски

Теодосиќ избегна сериозна повреда, ќе пропушти 20 дена

А1он

Кокошков веќе не е селектор на Србија

А1он

Милан Гуровиќ осуден на 10 месеци куќен притвор

Веста за смртта на Паласио била лажна, тој е здрав и жив