Кокошков веќе не е селектор на Србија

Од:

Српскиот кошаркарски тренер Игор Кокошков, кој со Словенија ја освои титулата европски првак во 2017 година, веќе не е селектор на Србија.

Како што попладнево е официјално соопштено во Белград, Кошаркарската федерација на Србија и Кокошков спогодбено ја прекинале соработката.

Кокошков седна на клупата на Србија во ноември 2019 година, но не ги исполни очекувања и не успеа на домашен терен да избори пласман на Олимписките игри во Токио.

Српскиот стратег се враќа во НБА и се очекува да биде назначен за помошник тренер во Далас.

Српските медиуми шпекулираат дека главен кандидат за наследник на Кокошков е прославениот српски тренер Светислав Пешиќ (72).

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Германците до историска светска титула, Србија падна во финалето

Катерина Ѓуровски

Србија ја збриша Канада за финале на Светското кошаркарско првенство

Катерина Ѓуровски

Лекарот на српската репрезентацијата објасни зошто му е изваден бубрег на Симаниќ

Горан Наумовски

Теодосиќ избегна сериозна повреда, ќе пропушти 20 дена

А1он

Милан Гуровиќ осуден на 10 месеци куќен притвор

Веста за смртта на Паласио била лажна, тој е здрав и жив