fiba

Спорт

Tодоров го објави поширокиот список за ноемврискиот „прозорец“ на ФИБА

А1он
Согласно со определениот рок од страна на ФИБА, за доставување на поширокиот список на играчи за ноемврискиот квалификациски циклус, селекторот на македонската репрезентација, Александар Тодоров,
Спорт

Мундобаскет 2023 година ќе се одржи од 25 август до 10 септември

А1он
Светската кошаркарска федерација ги објави датумите за Светското првенство во 2023 година. Турнирот ќе се одржи од 25 август до 10 септември, според официјалната веб-страница
Спорт

ФИБА ја разгледува можноста за утврдување на последните учесници на олимпискиот турнир

А1он
Светската кошаркарска федерација (ФИБА) во моментов не планира да ги напушти олимписките квалификациски турнири, но разгледува различни опции поради епидемијата со коронавирус. Една опција вклучува
Спорт

Кошаркарска победа на суд: ФИБА доби случај против Евролигата

А1он
Апелацискиот суд во Луксембург донесе одлука во корист на ФИБА во случајот околу договор за соработка со “Евролигата”. Судот, со тоа, само ја потврди првостепената
Спорт

Делегација на КФСМ во Минхен на „работилници“ организирани од ФИБА

А1он
Генералниот секретар на Кошаркарската федерација на Северна Македонија, Владимир Георгиевски, координаторот за млади категории, Мирко Ивановски и координаторот за организација на настани, Јане Петровски, од