fiba

Спорт

Нови тројца српски кошаркари се суспендирани од ФИБА поради учество во местење натпревари

А1он
По Стефан Шајин и Марко Радоњиќ, уште тројца српски кошаркари беа суспендирани од ФИБА поради учество во местење натпревари, објавено е на официјалната веб-страница на
Спорт

ВИДЕО: Германците до историска светска титула, Србија падна во финалето

А1он
Германија е светски првак во кошарка првпат во својата историја. Германците во финалето на Светското првенство во Манила ја совладаа репрезентацијата на Србија со 83:77
Спорт

Машката кошаркарска репрезентација едно место погоре на листата на ФИБА

А1он
Машката сениорска кошаркарска репрезентација на Северна Македонија е рангирана на 29. место на европската рејтинг листа на ФИБА, односно на 52. позиција во светски рамки
Спорт

Македонскиот братски судиски тандем Митровски испиша историја во ФИБА купот

А1он
Македонските судии Зоран и Игор Митровски ќе останат запишани во историјата на европските кошаркарски натпреварувања како први браќа, кои ја делеле правдата на еден официјален
Спорт

ФИБА Еврокуп: Куманово убедливо поразен во четвртфиналето од квалификациите

А1он
Македонската клупска кошарка ќе нема претставник сезонава во ФИБА Еврокупот, откако по елиминацијата на ТФТ Скопје пораз во четвртфиналето вечерва претрпе и Куманово со убедливи
Спорт

Првиот човек на ФИБА под истрага за сексуално вознемирување

А1он
Претседателот на Меѓународната кошаркарска федерација (ФИБА) Хамане Нијанг времено се повлекува од функцијата под притисок на внатрешна истрага против него за наводно сексуално вознемирање и
Спорт

Tодоров го објави поширокиот список за ноемврискиот „прозорец“ на ФИБА

А1он
Согласно со определениот рок од страна на ФИБА, за доставување на поширокиот список на играчи за ноемврискиот квалификациски циклус, селекторот на македонската репрезентација, Александар Тодоров,