Машката кошаркарска репрезентација едно место погоре на листата на ФИБА

Од:

Машката сениорска кошаркарска репрезентација на Северна Македонија е рангирана на 29. место на европската рејтинг листа на ФИБА, односно на 52. позиција во светски рамки според Светската кошаркарска федерација.

dobivaj vesti na viber

Вака рангирани „црвено-жолтите“ направија еден чекор понапред во листата на ФИБА за тековната 2021 година.

Во овој момент, нашите противници во „Г“ квалификациската група за Светскиот Куп 2023, селекцијата на Грузија, со која ќе се соочиме во февруари е на 38. место во светот, додека селекцијата на Украина е на 32. место.

САД се на врвот на табелата кои 2021 година ја затвораат со 763.3 освоени поени, а зад нив е Шпанија со 724.1 поени.

Би можело да ве интересира

Ти Џеј Шортс, најдобриот стрелец во Бундеслигата, ќе биде нов репрезентативец на Македонија

Ненад Димитријевиќ се приклучи на националниот тим

Стојан Ѓуроски надвор од кошаркарските терени следните два месеца

А1он

Бајиќ: Ја загубивме енергијата во вториот дел

Ана Ололовска

Втор пораз на македонските кошаркари во мундијалските квалификации

А1он

Украина втор противник на македонските кошаркари во мундијалските квалификации