Видал се преселил во Интер поради Конте

Од:

Фудбалерот за врска на Интер, Артуро Видал објасни зошто се приклучи на италијанскиот тим од Барселона.

– Се преселив во Интер затоа што ова е сериозен проект со кој се занимава наменски тренер. Тука сум, пред сè, поради Антонио Конте. Работевме заедно во Јувентус три години, тоа беше незаборавно искуство. Тој сакаше да ме види во тимот, разговаравме многу минатото лето, клубот направи се за да се реализира трансферот. Конте е сè уште ист како во Јувентус. Тој го сака фудбалот и ја соопштува својата желба за победа на играчите. Тој се лути кога играчите прават грешки, и зборува за тоа пред целиот тим, изјави Видал за „Кориере дело Спорт“.

Интер по шест кола во Серија А има 11 бода за во моментов 6. место.

Би можело да ве интересира

Симеоне прогласен за најдобар тренер на деценијата според ИФФХС

Ана Ололовска

Најстариот професионален фудбалер на светот, Јапонецот Казу Миура, потпиша нов договор

Жарко Настоски

Шпанија завеана во снег, неизвесно дали ќе се играат некои средби во Ла Лига викендов

Жарко Настоски

Академија Пандев ги почна подготовките за пролетниот дел од првенството

Жарко Настоски

Меси не се најде во идеалниот тим на Л’Екип за 2020 година

Ана Ололовска

Лапорта главен фаворит на претседателските избори во Барселона