Венгер предлага Светско првенство на секои две години

Од:

Претседателот на одделот за глобален фудбалски развој при ФИФА, Арсен Венгер, предложи измени во тековниот календар на натпреварите на националните тимови.

Идејата на Венгер е да се играат седум квалификациски натпревари за СП наместо сегашните 10. Во исто време, бројот на денови за нив би се намалил од 50 на 28.

– Се залагам за една пауза за меѓународни натпревари, максимум два, наместо сегашните пет. Дозволете им на репрезентациите да се сретнат во октомври, да одиграат седум квалификациски натпревари за еден месец, а потоа да го одржиме финалниот турнир во јуни. Ова ќе резултира со помалку патувања за играчите, поголема јасност и помалку повреди. Ние сакаме да го намалиме бројот на натпревари. Ова е многу важно, така што можеме да ја видиме состојбата на играчите, изјави Венгер.

Поранешниот селектор на Арсенал смета дека ваквите реформи ќе овозможат почесто одржување на големи турнири.

– Ние гарантираме период на одмор по секој турнир. Замислете го ова: Светско првенство во 2026 година во САД, Мексико и Канада; 2027 година – Европско првенство и други континентални турнири; следното светско првенство во 2028 година и така натаму. Повеќе елиминациски натпревари, помалку квалификациски игри. Ова е она што го сакаат навивачите, смета Французинот.

Би можело да ве интересира

Демба Ба замина во фудбалска пензија

А1он

Катар ќе го отвори шестиот стадион изграден за Светското првенство 2022 година

А1он

Венгер очекува Халанд да се пресели во клуб од Премиер лигата во наредните години

А1он

Британскиот премиер Џонсон ги осуди манифестациите на расизам на натпреварот Унгарија – Англија

А1он

Артим Шакири нов тренер на швајцарски Шафхаузен

Атанасов дополнително повикан во македонската А-репрезентација

А1он