Вардар го победи Борец и се проби во горниот дел на табелата во ПМФЛ

Од:

Во првиот натпревар од 12. коло од Првата македонска фудбалска лига, Вардар попладнево во Велес го совлада Борец со 2:0. Стрелци на головите беа Јован Попзлатанов и Матеј Цветаноски во последните десетина минути, откако домаќините не реализираа неколку убави шанси. Со оваа победа, Вардар стигна до 16 бода и се најде во првата половина на табелата.

Другите натпревари од ова коло се играат утре. Двојките се:

Академија Пандев – Пелистер
Работнички – Македонија ЃП
Шкендија – Шкупи
Силекс – Беласица
Струга Трим Лум – Ренова.

Табела: Шкендија 25 бода, Шкупи 23, Македонија ЃП 22, Борец 19, Струга Трим Лум 16, Вардар 16, Силекс 14, Работнички 13, Пелистер 12, Ренова 8, Академија Пандев 7, Беласица 5

Би можело да ве интересира

Македонија ЃП профитираше од ремито на Шкендија и Шкупи

Катерина Павлова-Николовска

Отров од Југохром истекува во Вардар, се чека тендер за поправка на пречистителната станица

Жарко Настоски

ПМФЛ: Вардар немоќен против Шкендија

Ана Ололовска

ПМФЛ: Победи за Македонија ЃП и Шкупи

Ана Ололовска

Рибар од Миравци се удави во Вардар

Жарко Настоски

Шкупи ја пречекува Шкендија во дербито на стартот на новата сезона во ПМФЛ

Ана Ололовска