Унгарија: Светска и олимписка шампионка во стрелаштво почина од Ковид-19

Од:

Олимписката победничка во стрелаштво во дисциплината скит Унгарската Дијана Игаји почина на 56-годишна возраст од компликации поврзани со коронавирус, соопшти Унгарската федерација во стрелаштво.

Игаји починала денеска, три дена откако била примена во болница.

Својот најголем успех во кариерата го постигна на Олимписките игри во Атина во 2004 година, освојувајќи го златниот медал во скит со што стана првата Унгарка која освои злато во стрелаштво.

Четири години порано, на Игрите во Сиднеј, таа ја освои бронзата, а во кариерата четирипати беше светска, а шестпати европска првенка со вкупно 32 медали на големите натпреварувања.

Би можело да ве интересира

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Полураспаднати тела на жртвите пловат по реката Ганг, вирусот коси низ индиските села

Жарко Настоски

Шпанија е на само стотина дена од колективниот имунитет, проценува премиерот Санчез

Жарко Настоски

Бројот на новозаразени во Индија почна да опаѓа

Ана Ололовска

Шпанците невнимателно го слават крајот на карантинот, експертите предупредуваат

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Хорор снимки од Индија: Пациентите оставени да умрат, докторите се кријат

Ана Ололовска

Кипар го укинува строгиот карантин, воведува коронапас

Ана Ололовска