По претседателката Новак, оставка поднесе и унгарска пратеничка

Од:

По претседателката Каталин Новак, поставка поднесе и Јудит Варга, поранешна министерка за правда во Унгарија.

Таа во моментов е пратеничка во унгарскиот парламент, но оставката ја поднесува од причина што била министерка за правда во моментот кога Каталин Новак го потпишала решението за помилување на лице осудено за прикривање на кривично дело извршено од сексуален насилник во дом за згрижување на деца без родители.

Притоа, најавила и дека се повлекува од јавниот живот и политичката сцена.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Страотна несреќа на рели во Унгарија: Најмалку четворица мртви

Катерина Ѓуровски

Мемов за А1он: Во ЗНАМ не се водиме од тоа кој ќе биде пратеник, личните незадоволства се приватна работа

Испливаа детали за скандалот кој ја принуди унгарската преседателка на оставка

Катерина Ѓуровски

Сијарто: Унгарија не сака руски имот, тоа е наследство на комунизмот

Орбан: ЕУ ни се заканува со Армагедон

ЕУ подготвува казна за Унгарија