Сијарто: Унгарија не сака руски имот, тоа е наследство на комунизмот

Од:

Иницијативата на Европската Унија да ги искористи приходите од замрзнатите руски средства е наследство на комунизмот што Будимпешта не сака да го види, изјави унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто.

Министерот додаде дека тоа е исклучително сложено прашање.

„Ваквите мерки обично се сигнал за тревога бидејќи тоа е комунистичко наследство, а тоа не би сакала да го види Будимпешта денес“, нагласи Сијарто.

Според неговите зборови, Будимпешта засега не гледа дека е формулиран некој конкретен предлог, но доколку постои таков предлог, дефинитивно ќе го разгледа и расправа.

Постојаните претставници на земјите-членки на Европската Унија на 29 јануари се согласија за предлогот на Европската комисија за искористување на приходите од руските средства замрзнати во земјите на ЕУ. Како што претходно објасни европски дипломат, ЕК предлага приходите од замрзнатите руски средства да се чуваат на посебни сметки за нивно можно користење во иднина за финансирање на Украина. Во оваа фаза не станува збор за префрлање на овие средства во буџетот на ЕУ или директно во Украина. Самиот механизам за трансфер на фондови сè уште не е развиен.

Би можело да ве интересира

Сијарто: Не можеме да ја победиме Русија

(ВИДЕО) Страотна несреќа на рели во Унгарија: Најмалку четворица мртви

Катерина Ѓуровски

Сијарто: За време на унгарското претседателство ќе има најголемо проширување на ЕУ

Испливаа детали за скандалот кој ја принуди унгарската преседателка на оставка

Катерина Ѓуровски

По претседателката Новак, оставка поднесе и унгарска пратеничка

А1он

Орбан: ЕУ ни се заканува со Армагедон