Трета титула во низа за Реал во шпанскиот Суперкуп

Од:

Кошаркарите на Реал вечерва во Мадрид ја победија Барселона со 72:67 (18:14, 13:18, 19:17, 22:18) во Суперкупот на Шпанија.

Факундо Кампацо со 21 поен му помогна на Реал Мадрид да ја освои третата последователна и вкупно седма титула во ова натпреварување.

Барселона остана на шест трофеи.

Кај каталонскиот клуб најефикасен беше Никола Миротиќ со 22 поена.

Би можело да ве интересира

Шпанија со проверени кошаркари гостува во Скопје

Ана Ололовска

Кошаркарките се комплетираа пред стартот на евроквалификациите

А1он

Миротиќ играч на месецот во кошаркарската Евролига

А1он

Србинот Лукиќ нов селектор на руските кошаркари

А1он

ФМП Академија го доби „македонското дерби“ на стартот на БИБЛ лигата

А1он

Жалгирис го назначи Јуре Здовц на функцијата главен тренер

Ана Ололовска