Трајковски, Барди и селекторот Милевски добија дипломатски пасоши

Од:

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, им додели дипломатски пасоши на фудбалските репрезентативци, Александар Трајковски и Енис Барди, како и на селекторот на репрезентацијата на Македонија, Благоја Милевски.

„Не само со победите над фудбалските велесили како што се Италија и Германија, туку и со севкупниот ваш придонес во успехот на нашиот национален тим, вие веќе сте нашите спортски дипломати и амбасадори, па најмалку соодветно е да го имате и симболот на дипломатијата – дипломатскиот пасош за вашите чести патувања“, истакна Османи при средбата.

Нашата репрезентација веќе утре патува во Португалија, каде на 29 март ќе играат домаќинот за пласман на Мундијалот во Катар.

Би можело да ве интересира

МНР: Реагиравме до Европскиот парламент и грешкта е коригирана

(ВИДЕО) Македонија води на полувреме: Барди „од втора“ го надмудри Пикфорд

Состанок на експертските работни групи на МНР на Македонија и на Бугарија

Милевски ќе остане селектор до крајот на квалификациите за ЕВРО 2024

Еден Македонец во Нигер побарал помош, МНР бара начин за евакуација

Предвреме отповикан македонскиот амбасадор во Чешка

Катерина Ѓуровски