Тим го победи Нишикори и чека пораз на Федерер за пласман во полуфиналето

Од:

Австрискиот тенисер Доминик Тим ја постигна првата победа во финалниот АТП турнир во Лондон, чиј награден фонд изнесува 8,5 милиони долари.

dobivaj vesti na viber

Шестиот носител на турнирот го совлада едно место пониско рангираниот во шемата Кеј Нишикори со 6:1, 6:4 за 84 минути игра, во меч од последното коло во групата „Лејтон Хјуит“.

Нишикори беше далеку од најдоброто ниво, кое го покажа при победата во два сета над Швајцарецот Роџер Федерер во првото коло. Тој имаше 41 неизнудени грешки, односно 20 повеќе од противникот.

Со поразот, Јапонецот загуби шанси да се пласира во полуфиналето, додека Тим треба да се надева на победа на Јужноафриканецот Кевин Андерсон над Федерер во последниот меч од групата, за да се пласира меѓу четворицата најдобри.

Андерсон е веќе сигурен полуфиналист со две победи по два натпревари.

Би можело да ве интересира

АТП го казни Вимблдон поради руските и белоруските тенисери

Предраг Петровиќ

Зверев: Мило ми е што АТП започна истрага за обвинувањата против мене, подолго време барав да го сторат тоа

Ана Ололовска

Ѓоковиќ ја почна 318. недела на врвот на АТП листата

Ана Ололовска

Ѓоковиќ го урна рекордот на Федерер

Катерина Павлова-Николовска

Ѓоковиќ идниот месец ќе го урне рекордот на Федерер и ќе стане тенисер со најмногу недели на врвот

Жарко Настоски

Федерер: Јас сум единствениот кој мисли дека е време АТП и ВТА да се обединат

А1он