Ѓоковиќ идниот месец ќе го урне рекордот на Федерер и ќе стане тенисер со најмногу недели на врвот

Од:

Најдобриот светски тенисер и освојувач на првиот годинешен грен слем Австралија опен, Новак Ѓоковиќ, на осми март ќе стане нов сопственик на рекордот кој сега го држи Швајцарецот Роџер Федерер, за најмногу недели минати на врвот на АТП листата.

dobivaj vesti na viber

Српскиот тенисер денеска ја почна својата 309 недела на врвот на светската ранг-листа и од соборување на рекордот на Федерер го делат уште само две недели.

Ѓоковиќ има 2.180 бодови повеќе од вториот светски тенисер Рафаел Надал, додека финалистот на Австралија Опен, Данил Медведев, е трет на најновата АТП ранг-листа со само 115 бодови помалку од шпанскиот тенисер.

Најголем скок на АТП листата направи полуфиналистот на грен-слемот во Мелбурн, Русинот Аслан Карацев, кој напредуваше 72 места и во моментов е 42. тенисер во светот.

Би можело да ве интересира

АТП го казни Вимблдон поради руските и белоруските тенисери

Предраг Петровиќ

Надал: Јас не сум повреден спортист, туку спортист кој постојано живее со повреди

А1он

Федерер ќе игра на домашниот турнир во Базел во октомври

А1он

Навратилова: Политиката го уништува тенисот

А1он

Вимблдон официјално потврди: Без руски и белоруски тенисери на турнирот

А1он

Британците официјално побараа од руските тенисери да се откажат од Путин

А1он