Ѓоковиќ ја почна 318. недела на врвот на АТП листата

Од:

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ од денеска ја брои 318. недела во низа на врвот на АТП ранг-листата, додека поранешниот светски рекет број 1 Шпанецот Рафаел Надал се врати на второто место по вчерашниот триумф на турнирот во Барселона.

dobivaj vesti na viber

Ѓоковиќ, и покрај елиминацијата изминатиот викенд во полуфиналето на „Србија Опен“ заработи нови 90 бодови и е на чело на рангирањето со вкупно 11.963 поени, 2.153 повеќе од Надал, кој вчера стигна до 12. титула во кариерата на турнирот на земјена подлога во Барселона.

Русинот Данил Медведев се спушти на третото место на АТП листата со 110 бодови помалку од Надал.

Од четвртото до десеттото место нема промени на најновата АТП листа на која во топ 10 се Доминик Тим, Стефанос Циципас, Александар Зверев, Андреј Рубљов, Роџер Федерер, Диего Шварцман и Матео Беретини.

Би можело да ве интересира

АТП го казни Вимблдон поради руските и белоруските тенисери

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Сензација во Дубаи: Ѓоковиќ изгуби од 123 тенисер во светот

А1он

Ѓоковиќ: Ќе се откажам од трофеите, но нема да се вакцинирам

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ѓоковиќ се насмеа до солзи на виц за Надал и Федерер

Ана Ололовска

Чешката тенисерка која беше во истиот хотел со Ѓоковиќ депортирана од Австралија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ѓоковиќ мора да остане во „озлогласениот“ хотел, во Белград протест за поддршка