Ѓоковиќ го урна рекордот на Федерер

Од:

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ денес ја започна 311. недела како прв „рекет“ на светот, се наведува на официјалната веб-страница на АТП.

dobivaj vesti na viber

Така, 33-годишниот Србин постави нов рекорд во светот на тенисот. Претходното достигнување му припаѓаше на Швајцарецот Роџер Федерер (310 недели).

Новак Ѓоковиќ е 18-кратен победник на Грен слем турнирите, вклучувајќи го и неодамнешниот трофеј од Австралија опен 2021.

Би можело да ве интересира

АТП го казни Вимблдон поради руските и белоруските тенисери

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Ѓоковиќ го освои Париз и стана тенисерот со најмногу Мастерс титули

Катерина Павлова-Николовска

Зверев: Мило ми е што АТП започна истрага за обвинувањата против мене, подолго време барав да го сторат тоа

Ана Ололовска

Во Токио одам по златото, вели првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ

Жарко Настоски

ВИДЕО: Ѓоковиќ одлучи – оди во Токио, ќе се бори за единствениот голем трофеј што му недостасува

Жарко Настоски

„Го мразам како да е фашист“ – индиски колумнист откри зошто никогаш не би навивал за Ѓоковиќ

Жарко Настоски