Супер-комјутерот прогнозира супер-финале и победа на Аргентина

Од:

На три недели до почетокот на Светското првенство во Катар со прогноза се „оглас“ супер-компјутерот. Прогнозата е дека титулата ќе заврши во Аргентина.

Аргентина беше светски првак во 1978 и 1986 година, а финале „гаучостите“ играа во 1990 и 2014. Во двата натпревари беа поразени со 1:0 од Германија.

Супер-компјутерот прогнозира супер-финале, Аргентина против Португалија, односно Лионел Меси против Кристијано Роналдо.

„Ако сакаме да и веруваме на вештачката интелигенција која користеше податоци за сите репрезентации, квалитетот на играчите, нивната форма, распоред и позиција на листата на ФИФА. Овие податоци често не мора да бидат пресудни. Во секој случај Аргентина со нетрпение ќе го очекува Светскиот куп во Катар“, објави агенцијата „БЦА рисрч“.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Катар: Ќе продолжиме финансиски да ги поддржуваме нашите браќа и сестри во Палестина

ВИДЕО: Германскиот претседател го оставија половина час да чека на жешкото сонце во Катар

Катар: Копнената инвазија на Газа ќе има катастрофални последици за регионот

Катерина Ѓуровски

Откриено ново наоѓалиште на природен гас на Кипар

А1он

Европратениците усвоија Резолуција со која не се дозволува пристап на катарски лобисти до Европарламентот

Експертите предупредуваат на нова инфекција: „Грип од камила“ од Светското првенство

А1он