Европратениците усвоија Резолуција со која не се дозволува пристап на катарски лобисти до Европарламентот

Од:

Европратениците денеска побараа на катарските лобисти да им се оневозможи пристап до Парламентот и да запре работата на законодавните одлуки поврзани со Катар до крајот на случајот за корупција против поранешната потпретседателка на ЕП и другите обвинети.

На овонеделната пленарна седница во Стразбур, европратениците веќе ги разрешија потпретседателката на Евроарламентот – грчката претставничка Ева Каили, која белгиските власти ја обвинија за корупција, а денеска изгласаа резолуција во која побараа серија мерки за зајакнување на транспатентноста и заштитата од мешање на трета страна.

Сите пратенички групи ја поддржаа Резолуцијата за сомнежите за корупција од страна на Катар и поголемата потреба од транспарентност и отчетност во европските институции. За резолуцијата гласаа 541 претставник, тројца воздржани, а двајца беа против.

Во Резолуцијата се бара на претставниците на катарските интереси да им бидат суспендирани картичките за пристап до Европскиот парламент, додека не се обезбедат релевантни информации и појаснувања како дел од судските истраги.

Резолуцијата повикува на суспензија на работата за законодавните прашања поврзани со Катар, особено во врска со визната либерализација и планираните посети, додека наводите за корупција не бидат потврдени или отфрлени.

Каили, една од 14-те потпретседатели на парламентот, беше меѓу четворицата уапсени и обвинети во Белгија овој викенд под наводи дека биле поткупени од Катар за да влијаат на одлуките на Европарламентот.

Белгиската полиција при претресите во петокот заплени поголема сума пари, а меѓу уапсените е и потпретседателката на ЕП од редовите на социјалистите. Тие се обвинети за учество во криминална организација, перење пари и корупција.

Европскиот парламент оваа недела требаше да гласа за предлогот за продолжување на безвизното патување во Европската Унија за Кувајт, Катар, Оман и Еквадор, но во понеделникот претставниците одлучија да го одложат гласањето и да го вратат предлогот на надлежната парламентарна комисија. .

Европратениците побараа и воспоставување функција на специјален потпретседател задолжен за интегритет и борба против корупцијата и надворешното мешање во Парламентот, а по завршувањето на кривичните истраги и можните судски постапки, да се воспостави Истражен комитет за случаи на корупција и несоодветни постапки на трети земји кои сакаат да купат влијание во Европскиот Парламент.

Регулирањето и следењето на групите за пријателство е предуслов за нивно континуирано постоење во Парламентот, сметаат европратениците.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Објавени првите проекции од резултатите на европските избори

A1on

Тежок пораз на Макрон на европските избори, Ле Пен ја запечати победата

A1on

Европскиот парламент оди надесно: Десницата со значителни разултати на европските избори

A1on

Првична поекција на изборните резултати за Европскиот парламент: Либералите и Зелените во минус

A1on

МНР: Реагиравме до Европскиот парламент и грешкта е коригирана

Фон Крамон: Киев ќе ги добие ветените 50 милијарди евра