Тежок пораз на Макрон на европските избори, Ле Пен ја запечати победата

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска претрпе тежок пораз на изборите за Европскиот парламент, при што екстремно десничарската партија на Марин Ле Пен запечати дефинитивна победа, нешто што ја најавува како фаворит за претседателските избори во Франција во 2027 година.

Партијата на Национален фронт (РН) на Ле Пен, предводена од 28-годишниот Џордан Бардела, освои околу 32 отсто од гласовите, што е двојно повеќе од 15 отсто од гласовите на Макрон, според првите излезни анкети. Социјалистите се приближија до Макрон, со 14 отсто од гласовите.

Ле Пен има зголемување од 10 поени, во однос на последните избори во ЕУ во 2019 година, нешто што се очекува да го ослабне владеењето на Макрон на власт три години пред крајот на неговиот последен мандат.

Во победничкиот говор пред воодушевената публика во седиштето на партијата, Бардела го повика Макрон да повика на нови законодавни избори, иако претседателот нема обврска да направи такво нешто.

„Емануел Макрон оваа вечер е ослабен претседател“, рече тој и додаде:

„Претседателот не може да остане глув на пораката што вечерва ја испратија Французите“.

Ле Пен и Бардела се обидоа да ги обликуваат изборите во ЕУ како среднорочен референдум за мандатот на Макрон, искористувајќи го незадоволството од имиграцијата, криминалот и двегодишната инфлациска криза.

Владините претставници се обидоа да ја минимизираат важноста на европските анкети, ветувајќи дека ќе го задржат фокусот на политиката и тврдејќи дека изборите во ЕУ се слаба прогноза за претседателските избори.

Би можело да ве интересира

Уапсен осомничен за смртта на седум членови на едно семејство од Ница

(ВИДЕО) Најмалку седум лица загинаа во пожар во зграда во Франција

Во Париз: Автомобил усмрти едно лице, двајца се тешко повредени

Горан Наумовски

Уапсени ултрадесничари во Франција кои планирале напади за време на Олимписките игри во Париз

Француската влада поднесе оставка

Горан Наумовски

Партијата на Ле Пен освои три милиони гласови повеќе од победниците на изборите