Објавени првите проекции од резултатите на европските избори

Од:

Според првичните прогнози од изборите во Европскиот парламент, десно центристичката Европска народна партија (ЕПП) извесно е дека останува најбројна политичка групација во Европскиот парламент со освоени 181 пратеничко место, пред лево центристичката Прогресивна алијанса на социјалистите и демократите (СД) со 135 европратеници.

Европските избори се одржуваа од четвртокот до денеска во 27-те земји членки на ЕУ.

Трета политичка сила остануваат либералите со 82 мандати, пред десничарската група Европски конзервативци и реформисти (ЕЦР) со 71 и екстремно десничарска групација Идентитет и демократија (ИД) со 62 места. Блокот на Зелените и Европска слободна алијанса (ЕФА) освои меѓу 53 европратеници, а Левицата 34 места.

Останатите 101 мандат во 720-члениот Европарламент им припаднаа на партиите што не се членки на ниту една европска група се очекува да освојат околу 55 места.

Меѓу нив се и екстремно десничарската Алтернативата за Германија (АФД), италијанското популистичко Движење Пет ѕвезди (М5С), национал-конзервативната и десно популистичка Фидес на унгарскиот премиер Виктор Орбан, лево популистичката и националистичка Насока-Социјална демократија (Смер-СД) на словачкиот премиерот Роберт Фицо, социјалдемократската Глас-Социјална демократија (Хлас) на претседателот на Словачка, Петер Пелегрини и германската левичарска и популистичка Алијанса на Зара Вагенкнехт (БСВ).

Би можело да ве интересира

Со солзи, белгискиот премиер Де Кро најави оставка по поразот на европските избори

A1on

Тежок пораз на Макрон на европските избори, Ле Пен ја запечати победата

A1on

Европскиот парламент оди надесно: Десницата со значителни разултати на европските избори

A1on

Првична поекција на изборните резултати за Европскиот парламент: Либералите и Зелените во минус

A1on

Германската крајна десница АфД е на второ место на анкетите, една недела пред европските избори

A1on

МНР: Реагиравме до Европскиот парламент и грешкта е коригирана