Германската крајна десница АфД е на второ место на анкетите, една недела пред европските избори

Од:

Една недела пред милиони Европејци да го изберат новиот парламент, екстремно десничарската партија Алтернатива за Германија (AfD) продолжува да се наоѓа на второто место, и покрај сериозните неодамнешни скандали, според новото истражување што го пренесува германската новинска агенција дпа.

Доколку европските избори се одржат оваа недела, партијата би добила 16 отсто од гласовите, пред Социјалдемократите (СПД) на канцеларот Олаф Шолц, би добиле 14 отсто, според истражувањето спроведено од институтот за истражување на мислењето „Инса“ за таблоидот „Bild am Sonntag“.

Резултатот на AfD бил намален за 1 процент во слично истражување спроведено од Инса пред една недела.

Германската конзервативна алијанса ЦДУ/ЦСУ е на врвот, со 29 отсто, а коалиционите партнери на СПД Зелените имаат 13 отсто, додека про-бизнис Слободната демократска партија 4 отсто.

Инса анкетирала 1.001 луѓе во периодот од 30 мај до 31 мај.

АфД беше имаше низа контроверзии во последните недели, при што на водечкиот кандидат на партијата за европските избори, Максимилијан Кра, му беше забрането да дава изјави во јавноста, откако рече дека не сите членови на паравоените сили на нацистичката СС биле криминалци.

Вториот кандидат на партијата на европските избори, Петр Бистрон, исто така се повлече од кампањата откако полицијата го претресе неговиот дом во Берлин. Бајстрон е под истрага за перење пари и поткуп.

Освен тоа, германската полиција го уапси поранешниот помошник на Крах, Џијан Гуо, под сомнение за шпионажа во април. Парламентарниот помошник беше отпуштен по обвинувањата дека шпионирал за Кина.

АфД минатата недела беше исфрлена од групата Идентитет и демократија (ИД), сојуз на популистички десничарски партии во парламентот.

Граѓаните од 27 земји-членки на ЕУ треба да изберат нов Европски парламент од 6 до 9 јуни. Гласањето во Холандија започнува во четврток, иако повеќето земји ќе ги одржат изборите в недела.

Би можело да ве интересира

Германија го повика турскиот амбасадор на разговор поради прославата на Демирал на ЕУРО

Катерина Ѓуровски

Судир меѓу полицијата и демонстрантите на конгресот на АфД, не се знае дали има повредени

Горан Наумовски

Се зголемува бројот на антисемитски инциденти во Германија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Во Германија: Полиција влезе во училишна зградата, учениците затворени во училниците

Горан Наумовски

ВИДЕО: Во Данска се гради најголемиот подводен тунел во светот

Германски полицаец загина, а друг е тешко повреден додека го обезбедувале Виктор Орбан

Горан Наумовски