ВИДЕО: Германскиот претседател го оставија половина час да чека на жешкото сонце во Катар

Од:

Пристигнувајќи пред предвиденото време во Катар, германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер чекаше на жешкото сонце пред вратата на Ербас А350 на Бундесверот речиси половина час.

После толку време, султанот ал-Мураичаи, државен министер за надворешни работи на Катар, пристигна да го прими германскиот лидер.

Бидејќи дипломатските формалности беа одложени по пристигнувањето на Ал-Мураичаи, Штајнмаер го напушти аеродромот навреме за закажаната средба со владејачкиот емир на Катар, шеикот Тамим бин Хамад Ал Тани.

Дипломатската мешаница ја остави репортерката на DV, Розали Романиек, која патуваше со Штајнмаер, да се запраша дали е направена грешка во планирањето или дали официјалните лица во арапската нација се оладиле кон Германија откако Штајнмаер поминал некое време од неговото тридневно патување во регионот токму во Израел.

Во Германија, влијанието на Доха врз војната меѓу Израел и Хамас се смета за донекаде контроверзно, бидејќи Катар е дом на политичкото крило на Хамас. Тоа наведе некои да се запрашаат дали очигледното однесување е одговор на неодамнешните забелешки на германската министерка за надворешни работи Анален Бербок пред долго планираната посета на Ал Тани на Берлин во октомври.

„Не прифаќаме поддршка за тероризмот. За да се стави крај на овој тероризам, земјите како Катар имаат посебна одговорност“, рече Бурбок.

Се вели дека Катар бил лут од коментарите. Исто така, се верува дека земјата испратила најмалку 1,5 милијарди долари во Појасот Газа за делумно финансирање на платите на болничкиот и административниот персонал. Катар рече дека трансферот на средства се врши со дозвола на Израел.

Штајнмаер беше во Катар за да разговара со катарското раководство за напорите за ослободување на преостанатите германски заложници кои ги држеше Хамас.

Би можело да ве интересира

МНР го осуди нападот врз цивилите во Газа: Ова е кршење на меѓународното право

Орце Костов

САД го блокираа соопштението во кое се обвинува Израел за смртта на повеќе од 100 убиени Палестинци

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Не стивнуваат реакциите за масакрот во Газа: Израел не признава дека пукал на цивилите

Катерина Ѓуровски

Солзите на маж од Газа кој изгуби 103 членови на семејството во еден ден: За кого да се вратам

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Ќе има примирје во Газа за Рамазан најави Бајден

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Нетанјаху и Хамас продолжуваат со радикалните изјави, во позадина се преговара за мир