ВИДЕО: Германскиот претседател го оставија половина час да чека на жешкото сонце во Катар

Од:

Пристигнувајќи пред предвиденото време во Катар, германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер чекаше на жешкото сонце пред вратата на Ербас А350 на Бундесверот речиси половина час.

После толку време, султанот ал-Мураичаи, државен министер за надворешни работи на Катар, пристигна да го прими германскиот лидер.

Бидејќи дипломатските формалности беа одложени по пристигнувањето на Ал-Мураичаи, Штајнмаер го напушти аеродромот навреме за закажаната средба со владејачкиот емир на Катар, шеикот Тамим бин Хамад Ал Тани.

Дипломатската мешаница ја остави репортерката на DV, Розали Романиек, која патуваше со Штајнмаер, да се запраша дали е направена грешка во планирањето или дали официјалните лица во арапската нација се оладиле кон Германија откако Штајнмаер поминал некое време од неговото тридневно патување во регионот токму во Израел.

Во Германија, влијанието на Доха врз војната меѓу Израел и Хамас се смета за донекаде контроверзно, бидејќи Катар е дом на политичкото крило на Хамас. Тоа наведе некои да се запрашаат дали очигледното однесување е одговор на неодамнешните забелешки на германската министерка за надворешни работи Анален Бербок пред долго планираната посета на Ал Тани на Берлин во октомври.

„Не прифаќаме поддршка за тероризмот. За да се стави крај на овој тероризам, земјите како Катар имаат посебна одговорност“, рече Бурбок.

Се вели дека Катар бил лут од коментарите. Исто така, се верува дека земјата испратила најмалку 1,5 милијарди долари во Појасот Газа за делумно финансирање на платите на болничкиот и административниот персонал. Катар рече дека трансферот на средства се врши со дозвола на Израел.

Штајнмаер беше во Катар за да разговара со катарското раководство за напорите за ослободување на преостанатите германски заложници кои ги држеше Хамас.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Израел нареди евакуација од хуманитарната зона

(ВИДЕО) Три лица загинаа, а 87 се ранети во големите израелски напади во градот Ходеида

ВИДЕО: Голема експлозија по напад со дрон во Тел Авив, една жртва и 10 се повредени

ЦИА: Лидерот на Хамас Јахја Синвар е под притисок да прифати договор со Израел

Хамас се повлекува од преговорите за примирје во Газа

(ВИДЕО) Ердоган: Нема соработка на НАТО со Израел додека нема мир во Палестина